2010 rok

TERMINARZ SPZN na 2010 r.

 W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej, bardzo serdecznie zapraszamy do współorganizowania następujących zadań w 2010r.

4 stycznia – Opłatek w Niepołomicach,

28 stycznia – Wieczór Kolęd i Pastorałek w GCKiP o 15.30, (bilet 15 zł),

11 lutego – Święto Pączka w GCKiP o 15.30, (bilet 10 zł),

16 luty – Ostatki w Niepołomicach,

21 luty – Kraków Msza Św. z ks. Infułatem Jerzym Bryłą,

8 marca – Degustacja Wypieków i Potraw w GCKiP, 16.30 (bilet 25 zł),

27 marca – wyjazd do Kina Sfinks na film LOURDES,

30 marca – Msza Święta w Hebdowie w intencji śp. Marii Zych,

15 kwietnia – g.15.45 – Walne Zebranie w GCKiP,

23 kwietnia – o godz.16-tej w Sanktuarium w Zielenicach. Wyjazd z Nowego Brzeska o 14,30 (spod GCKiP). Bilet (20) zł

1 maja – Konstytucyjny Rajd Górski, Bukowina Tatrzańska, baseny geotermalne, wyjazd o 8. spod GCKiP, (25zł),

3 maja – obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji Majowej,

29 maja – pielgrzymko-wycieczka do Rychwałdu, Międzybrodzia Żywieckiego (Góra ŻAR), ( bilet 25 zł),wyjazd spod GCKiP o 7.00. Po drodze zwiedzamy Wadowice.

30 maja – Dzień Dziecka na Placu Wolności,

19 czerwca – Zakopane (bilet 25 zł), dla chętnych wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch, posiedzenie Zarządu i KR SPZN na Kasprowym, bilet 60 zł dla chętnych na kolejkę linową na Kasprowy, wyjazd spod GCKiP o 7.00

26 Czerwiec – Udział w Dniach Morsztynowskich – GCKiP),

24-25 lipca XII. Dni Nowego Brzeska,

8-10 października – Licheń – III-cia Pielgrzymka z Ziemi Nowobrzeskiej do Lichenia, bilety po 105 zł. Wyjazd o 22.30 ze Śmiłowic i o 23.00 spod GCKiP.

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, Nowe Brzesko od 9.00 w GCKiP,

5 grudnia – Pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Hebdowie, g.11.30

 Informujemy, że powyższe uroczystości i wyjazdy finansowane są w 100% ze składek uczestników.

**************************************************************************************************************

OBCHODY KONSTYTUCJI 3 MAJA W NOWYM BRZESKU

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W tym roku przypada 219. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej konstytucji w Europie. Uroczystość w Nowym Brzesku rozpoczęła się mszą świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym. Następnie przemaszerowano pod pomnik na ulicy Krakowskiej gdzie złożono kwiaty i oddano hołd poległych w walkach. W pochodzie udział wzięli mieszkańcy Nowego Brzeska, kombatanci oraz poczty sztandarowe OSP, gminnych organizacji SPZN i LOK, ZERiI, jak również uczniowie szkół. Następnie zebrani uczestniczyli w spotkaniu okolicznościowym w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku.

WYCIECZKA DO ZIELENIC, RACŁAWIC I NIEZWOJOWIC

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drogą krzyżową rozpoczęła się piątkowa (24 kwietnia 2010) pielgrzymko-wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej do Zielenic, Racławic i Niezwojowic.
Ponad 50 uczestników pielgrzymki przeszło modląc się przy stacjach drogi krzyżowej autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, znajdującej się na 3 ha, którą prowadził ks. dr Jarosław Kowal z Nowego Brzeska, a następnie uczestniczyło we mszy świętej odprawionej w Zielenickim Sanktuarium Maryjnym przez tamtejszego proboszcza ks. dr Krzysztofa Kozioła.
Po modlitwie w Zielenicach Nowobrzeszczanie przejechali do Racławic, gdzie odbyło się spotkanie z paniami Małgorzatą Sadowniczyk i Marianną Nowak, które zebranym przy pomniku Bartosza Głowackiego opowiadały o działaniach zbrojnych na tym terenie podczas bitwy pod Racławicami. Po wykładach historycznych przyszedł czas na dobry bigos przygotowany przez panią Lucynę Wajda z Mniszowa.
Zapowiadaną niespodzianką ze strony Arkadiusza Fularskiego prezesa SPZN (pomysłodawcy wyprawy Nowobrzeszczan do Zielenic i Racławic) okazała się wizyta w niedalekich Niezwojowicach, gdzie oglądano nowo otwartą makietę bitwy pod Racławicami. Zapoznanie się z makietą było możliwe dzięki pomocy ze strony wójta Eugeniusza Skoczeń z Radziemic, Michała Greli prezesa z sieci handlowej „GOLDI” oraz Państwa Danuty i Janusza Król z Niezwojowic. Nowobrzeszczanie wyjechali z każdej odwiedzanej miejscowości pełni wrażeń.
– Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim bez wyjątku, którzy nam pomogli w tej bardzo miłej wyprawie. W każdym miejscu spotkaliśmy się z wielką serdecznością i życzliwością. Dziękujemy za materiały promocyjne. Pogoda i humory dopisywały, więc wszyscy w doskonałych nastrojach wszyscy wróciliśmy do domu – mówi Dominika Resil-Molo wiceprezes SPZN.
Przejazd zabezpieczało Biuro Turystyczne „Trans-Travel” pana Ryszarda Marca z Nowego Brzeska. W wyjeździe udział wzięli członkowie SPZN, koła emerytów i rencistów oraz ŚDS Gruszów.
Uczestnicy wyprawy pokryli jej koszty w całości ze środków prywatnych.

Więcej foto w zakładce galeria.

********

infulat z kubkiem

Ks. Infułat Jerzy Bryła z pamiątkowym kubkiem od SPZN za wsparcie przy staraniach Nowobrzeszczan dla odzyskania praw miejskich – 22.04.2010r.

*******

Walne Zebranie – 15.04.2010 r.

walne (1)

Minutą ciszy, oraz wspólną modlitwą odmówioną wraz z kapelanem stowarzyszenia księdzem Józefem Ostręgą za ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej rozpoczęto Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej w czwartek 15 kwietnia.

Za najważniejsze wydarzenia w 2009 roku uznano podjęcie starań o odzyskanie praw miejskich, w tym przeprowadzanie 500 konsultacji, jak również prace przy wydaniu drugiego tomu monografii Ziemi Nowobrzeskiej oraz fakt poświęcenia i wręczenia sztandaru dla tej organizacji.

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w prace naszego Stowarzyszenia w 2009 roku. Dzięki Państwa wspaniałej, pełnej dynamizmu i kreatywności pracy nasze Stowarzyszenie, tak aktywnie działa – mówił prezes Arkadiusz Fularski.
Obok kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia na spotkanie przybyli także starosta proszowicki Zbigniew Wójcik, honorowy członek tej organizacji, ksiądz Józef Ostręga oraz wójt gminy Jan Chojka.
– „Za inicjatywę i znaczący wkład pracy w odzyskanie praw miejskich”’ jak czytamy na dyplomie, starosta proszowicki wraz z księdzem Józefem wręczył okolicznościowe dyplomy oraz pamiątkowe kubeczki osobom najbardziej aktywnym w tych działaniach tj: prezesowi Arkadiuszowi Fularskiemu, Agnieszce Walczak, Irenie Fularskiej, Marii Kuracińskiej, Alfredowi Bednarskiemu, Jackowi Zawartce, Augustynowi Fularskiemu. Pamiątkowy kubeczek członkowie przyznali także samemu staroście i kapelanowi.
– Gratuluje Wam tej inicjatywy i starań na rzecz odzyskania praw miejskich, czekam, kiedy będę mógł w końcu powiedzieć, że w naszym powiecie są dwa miasta Proszowice i Nowe Brzesko – mówił starosta proszowicki.
Na zakończenie spotkania członkowie wpisywali się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w GCKiP na okoliczność tej tragedii, jak również zapali znicze przed Pomnikiem Poległych na ul. Krakowskiej i odmówili modlitwy w intencji katastrofy lotniczej.

 Katastrofa smoleńska

lok,spzn

Stowarzyszenie uczciło pamięć ofiar katastrofy

W dniu 16 kwietnia delegacje z gminy Nowe Brzesko wzięły udział we mszy świętej żałobnej odprawionej na Rynku w Proszowicach w intencji tragicznie zmarłych Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.Wśród zgromadzonych na rynku mieszkańców Proszowic i całego powiatu, nie zabrakło reprezentacji gminy Nowe Brzesko w skład, której wchodziły poczty sztandarowe: Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej, LOK Nowe Brzesko, OSP Nowe Brzesko, OSP Kuchary i Zarząd Gminy OSP.

*******************

Przysmaki Ziemi Nowobrzeskiej

smaki_2

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej już po raz drugi zorganizowało Festiwal Smaków Ziemi Nowobrzeskiej. Okazją do spotkania było Święto Kobiet.

Na degustacji można było smakować wiele regionalnych potraw kryjącymi się pod tajemniczymi nazwami, jak: Pagórki Gruszowskie, Uśmiech Sołtyski, Pałacowe Pierogi, Zakąska Radnego, Trzęsionka Hebdowska, czy Sernik Infułata. Jednak żadna z osób robiących przysmaki nie chciała zdradzić przepisu swojego dania.

Na spotkaniu zorganizowanym z okazji Święta Kobiet nie zabrakło niczego ani dla ciała, ani dla ducha. Były występy młodszych i starszych artystów. W przedstawieniu dzieci z Ogniska KRA zaprezentowały spektakl słowno-muzyczny pokazujący Święto Kobiet od czasów paleolitu do współczesnych. Starsi aktorzy przebrani za listonosza (Jan Czekaj), wiaterka Zefirka (Tomasz Sasiński) i wróbelka Elemelka (Augustyn Fularski) rozdawali okolicznościowe telegramy z życzeniami dla pań dołączając do nich piękne róże wykonane w ŚDS Gruszów przez podopiecznych i pracowników pod kierunkiem pani Lucyny Wajdy.

Miłym akcentem spotkania było zaśpiewanie przez wszystkich obecnych na uroczystości panów kilku piosenek dla pań z okazji Ich święta.

Całą uroczystość reżyserowała Dominika Resil-Molo, a przygotowały ją panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej razem z ŚDS Gruszów, Oddziałem ZERiI i Gminnym Centrum Kultury i Promocji.

Koszty festiwalu zostały sfinansowane przez uczestników.

**************************************

Niezwykła msza czyli lekcja pokory

salwator

W dniu 21 lutego 2010 dwudziestoosobowa grupa członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej uczestniczyła we mszy świętej odprawionej przez ks. inf. Jerzego Bryłę w intencji śp. Marii Zych.
Nabożeństwo odprawiane było w Kościele Sióstr Prezentek na ul. Św. Jana w Krakowie.
– Niezwykłością tej mszy było to, że adresowana była ona głównie do kilkudziesięcioosobowej grupy głuchoniemych. Nowobrzeszczanin ks. Jerzy od ponad pół wieku odprawia msze również w języku migowym. Po raz pierwszy uczestniczyłem w takiej liturgii, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Widząc modlących się głuchoniemych człowiek dopiero wówczas zaczyna dziękować Bogu, za to, że jest zdrowy, widzi, mówi i słyszy – powiedział nam Henryk Wołoszyn z Nowego Brzeska. – To niezwykła lekcja pokory – dodał Augustyn Fularski. – Jestem pod niesamowitym wrażeniem umiejętności odprawiania mszy w języku migowym przez ks. Jerzego – mówiła Wanda Przybył.
We wspólnej modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników zwanej też Świętojańską modlono się w intencji śp. Marii Zych. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej, które zorganizowało wyjazd do Krakowa reprezentowane było przez grupę dwudziestu swoich członków, w tym przez poczet sztandarowy Stowarzyszenia, który tworzyli Jan Czekaj (chorąży) i sołtyski Anna Kołodziej i Teresa Obora.
Nowobrzeszczanie uhonorowali też swojego rodaka Ks. inf. Jerzego Bryłę legitymacją członkowską SPZN, z numerem pierwszym. Uroczystego wręczenia legitymacji dokonano w Kościele Sióstr Prezentek. Na koniec nie zabrakło pamiątkowych zdjęć.

************************

Spotkanie Stowarzyszeń Niepołomice – Nowe Brzesko

niepolomice

Na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej w tradycyjnych ostatkach zorganizowanych na zamku w Niepołomicach udział wzięła się grupa dwudziestu Nowobrzeszczan.

– Kiedyś Wisła była rzeką dzielącą dwa zabory. Austriacki, gdzie były Niepołomice i rosyjski, w którym było Nowe Brzesko. Dziś wszelkie działania zmierzające do budowy kilku stopni na Wiśle (przez Ministerstwo), jak i odtworzenie żeglugi pasażerskiej i turystycznej na królowej polskich rzek łączy teraz stowarzyszenia działające na terenie dwóch gmin – mówi Alfred Bednarski wiceprzewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej.

Dwudziestoosobowa delegacja Nowobrzeszczan doskonale bawiła się na ostatkach we wtorek w Niepołomicach. Henryk Wołoszyn okazał się „lwem parkietu”, a Zofia Gorzałczany zachwyciła blisko setkę zebranych osób przyśpiewkami ludowymi. Nie zabrakło wspólnego śpiewania piosenek biesiadnych przy akompaniamencie akordeonisty, a nawet tańców do samej północy. Niepołomiczanie zaprezentowali grupę ludową „Po Cyganach”, czyli przebrańców, którzy doskonale bawili wszystkich uczestników tańcami.

W Niepołomicach doszło do integracji trzech stowarzyszeń. Obok gospodarzy i Nowobrzeszczan licznie reprezentowane było Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” z panią prezes Jadwigą Duda na czele.

Obok zabawy w Niepołomicach wiele rozmawiano też o wspólnych planach stowarzyszeń. Przypomnijmy, że planuje się wybudowanie kilku stopni wodnych na Wiśle (zadanie rządowe + PPP), w tym jeden w Niepołomicach, a drugi pod Nowym Brzeskiem. Potwierdzono, że niebawem dojdzie do spotkania z Jerzym Buzkiem przewodniczącym Parlamentu Europejskiego w sprawie budowy stopni wodnych. Zadanie to konsultują Stowarzyszenia z Niepołomic i Nowego Brzeska już od wielu miesięcy.

Na wniosek Zbigniewa Siedlarza koordynatora budowy stopni wodnych ze SMZN ustalono, że 15 sierpnia w Święto Matki Boskiej Zielnej z Niepołomic do Hebdowa przypłynie kilkanaście osób z pielgrzymką galarami drogą wodną.

A już w najbliższy piątek 19 lutego od 18. do 19. w auli im. Lecha Wałęsy na zamku w Niepołomicach odbędzie się wykład Nowobrzeszczanina nadiunkta Alfreda Bednarskiego na temat „Przeróbka ropy naftowej”. Wstęp wolny.

Wyjazd zorganizowała Krystyna Banaś w imieniu SPZN, a jego koszty pokryli uczestnicy ze środków prywatnych.

****************************************************

Święto Pączka z SPZN

paczek_11

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej pielęgnując tradycje, zorganizowało w Tłusty Czwartek „Święto pączka”, czyli spotkanie integracyjne dla członków stowarzyszeń.

Na wspólnym świętowaniu nie mogło zabraknąć członków zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej, którzy tradycyjnie przybyli na spotkanie do Nowego Brzeska z akordeonistą. Była też liczna grupa podopiecznych ŚDS z Gruszowa, jak również przedstawicieli nowobrzeskiego koła emerytów i rencistów.

W roli „skryby” wystąpił Aleksander Kuraciński.

Na spotkaniu można było usłyszeć wiele znanych pieśni biesiadnych, śpiewanych wspólnie lub solo. Oczywiście głównym bohaterem wieczoru był pączek, który królował dumnie na stołach.

W konkursie na najszybsze zjedzenie pączka zwyciężył Stanisław Ciesielski przed Marcinem Marcem i Tomaszem Sasińskim. W konkursie na najładniejszą piosenkę bezapelacyjnie zwyciężyły „Nowobrzeskiej Filipinki” w składzie: Anna Śliwa, Zofia Jasonek, Wanda Przybył, Zofia Gorzałczana, Anna Lewandowska, Jadwiga Fularska i Maria Kuracińska, które zaśpiewały piosenkę „Walentyna”, z okazji Walentynek.

Członkowie Stowarzyszenia w tym wesołym dniu nie zapomnieli również o współzałożycielce SPZN pani Marii Zych, która zmarła przed kilkoma dniami. Minutą ciszy uczczono Jej pamięć oraz zaśpiewano dla Niej piosenkę „Upływa szybko życie”.


Najwięcej pracy w przygotowanie imprezy włożyły panie: Dominika Resil-Molo (reżyser spotkania), Krystyna Banaś, Lucyna Wajda i Monika Pietras oraz pracownicy ŚDS Gruszów i GCKiP w Nowym Brzesku.

Całość imprezy została sfinansowana wyłącznie ze środków prywatnych uczestników.

************************

FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

festiwal_23

*************************************************************************************************

Nowobrzeszczanie na Zamku w Niepołomicach

Rozwija się współpraca pomiędzy Stowarzyszeniami z Niepołomic i Nowego Brzeska. W poniedziałek 4 stycznia Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zorganizowało spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia, które odbyło się w Sali Akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Prezes Zarządu SMZN Mieczysław Janusz Jagła podziękował przedstawicielom Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej za udział w spotkaniu opłatkowym w Niepołomicach.

Reprezentujące Zarząd SPZN Irena Fularska, Dominika Resil – Molo i Krystyna Banaś zaprosiły burmistrza Niepołomic i przedstawicieli Niepołomickiego Stowarzyszenia na 28 stycznia do GCKiP, gdzie SPZN wraz z innymi organizacjami organizuje Wieczór Kolęd i Pastorałek.

Niepołomiczanie przyjęli zaproszenie, obiecując przyjazd.

– Jesteśmy pewne, że to dopiero początek dobrze zapowiadającej się współpracy pomiędzy naszymi Stowarzyszeniami – mówią zadowolone z wizyty na Zamku w Niepołomicach panie z Zarządu SPZN.                                                                   

     **************

Dodaj komentarz