2011 rok

SPZN – 2011

***********************************************************************

Uroki Pszczyny i degustacja.

Pszczyna 4

W sobotę 24 września chyba po raz ostatni w tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemii Nowobrzeskiej zabrało swoich członków i sympatyków na wycieczkę krajoznawczą. Tradycyjnie już sprzyjała nam wspaniała pogoda. Nasza wyprawa prowadziła ty razem do Pszczyny i Tychów. Przepiękny zamek w Pszczynie to dawna rezydencja magnacka powstała w XI lub XII w. Mimo swych burzliwych dziejów w przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Mogliśmy te wszystkie wspaniałości podziwiać a także wypocząć i pospacerować po zabytkowym parku krajobrazowym. Cały zespół pałacowo-parkowy mieści się na powierzchni 156 ha. 

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Tyskie Browarium które mieści się w budynku dawnej kaplicy ewangelickiej z 1902 roku. Zgromadzono w nim eksponaty związane ze sztuką warzenia, serwowania i spożywania piwa, a także tradycją i historią Tyskich Browarów Książęcych. Ekspozycja zawiera kufle, butelki, nalewaki, beczki, korki, kapsle, etykiety, podkładki, narzędzia bednarskie oraz inne dawne, jak i współczesne przedmioty. Zwiedzanie muzeum a także samego browaru zakończyliśmy wspólną degustacją piwa. 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się także w Wadowicach.

Pełni wspaniałych wrażeń i w świetnych nastrojach snuliśmy już pierwsze pomysły na wyprawy w przyszłym roku. Jacek Zawartka ( Foto w zakładce galeria / wycieczki)

****************************************************************************************

 Piękna pogoda i niezapomniane wrażenia. 

Góry Św. 1

 Ostatnia sobota sierpnia przyniosła uczestnikom wycieczki w Góry Świętokrzyskie wspaniałą pogodę. Ostro świecące słońce łagodził bowiem orzeźwiający wiaterek. Dzięki temu zrealizowaliśmy cały zaplanowany program wyprawy. Wyruszyliśmy o godzinie 7.00 z parkingu przy nowobrzeskim Centrum Kultury i Promocji. Do pierwszego punktu naszej eskapady dotarliśmy po godzinie 10- tej. Aby dotrzeć na Święty Krzyż trzeba pokonać pieszo trasę kilku kilometrów drogą przez las. Ci co nie zdobyli się na spacer mogli skorzystać z pojazdów konnych i mechanicznych które wożą na górę turystów. Dzięki przewodnikowi poznaliśmy historię tego miejsca. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie jaskini Raj. W 15 osobowych grupach mogliśmy podziwiać bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową która swoimi kształtami pobudzała wyobraźnię. Jako że, wszystkie punkty wycieczki przebiegały zgodnie z planem i bez opóźnień to mieliśmy jeszcze czas aby zwiedzić zamek w Chęcinach. Kolejne dość forsowne podejście dzielnie pokonaliśmy i dzięki temu mogliśmy podziwiać piękny krajobraz roztaczający się z murów zamku a szczególnie z wieży zamkowej. Pełni wrażeń wróciliśmy do Nowego Brzeska przed godziną 20-tą. 

Uczestnicy wyprawy zachęcali do zorganizowania w tym roku jeszcze jednej wycieczki. Jeżeli się uda to w październiku spróbujemy przygotować wyjazd do Pszczyny. Zwiedzanie tamtejszego zamku będziemy chcieli połączyć ze zwiedzaniem muzeum browarnictwa w Żywcu lub zamku w Ogrodzieńcu.

Zobacz  zdjęcia  w zakładce galeria / wycieczki

*******************************************************************************

KONCERT KRZYSZTOFA BURATYŃSKIEGO.

koncert029

W dniu 24 lipca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku odbył się koncert młodego krakowskiego wykonawcy Krzysztofa Buratyńskiego. Organizatorem koncertu było nasze stowarzyszenie. Kontynuując tradycję koncertów towarzyszących w latach ubiegłych Dniom Nowego Brzeska zaprosiliśmy tym razem wykonawcę muzyki poetyckiej i lirycznej. Przed koncertem artystę przedstawił autor większości tekstów wykonywanych przez Krzysztofa Buratyńskiego – poeta Marcin Urban. Dowiedzieliśmy się że : Krzysztof Buratyński to 21-letni student II roku Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu klasycznego. Debiutował zwycięstwem na festiwalu Życiośpiewanie, organizowanym przez Scenę Tęcza, zdobył pierwsze wyróżnienie na Grechuta Festival Kraków 2010, został wybrany jedną z Siedmiu Nadziei Krakowa 2011 w plebiscycie organizowanym przez portal mmkrakow.pl. W grudniu 2010 miała miejsce premiera jego autorskiego spektaklu muzycznego „Z zegarkiem na sercu”.

Kompozytor, aranżer, wokalista, multiinstrumentalista (fortepian, organy, gitara, bas, instrumenty elektroniczne). Tworzy muzykę o bardzo szerokim wachlarzu barw, klimatów, brzmień, sięga zarówno do muzyki klasycznej, jak i elektronicznej, do rocka i folku, śpiewa subtelne ballady jak i rock”n”roll. Wszystko to artysta potwierdził w udanym godzinnym spektaklu. Publiczność przyjęła występ bardzo ciepło nagradzając artystę brawami. Po spektaklu wszyscy uczestnicy koncertu mogli podzielić się refleksjami przy torcie, ciastach i winie przygotowanym przez organizatorów. Tak jak i w poprzednich naszych imprezach mogliśmy liczyć na sponsorów. Tym razem pomoc przy organizacji koncertu wykazał Pan Adam Czekaj właściciel firmy Admet. Dziękujemy. 

 ************************************************************************************

Udana wycieczka.

W dniu wczorajszym odbyliśmy zaplanowaną wycieczkę do Czorsztyna, Nidzicy i Starego Sącza. Wyruszyliśmy z firmą przewozową Ryszarda Marca o godzinie 7.00. Mimo niepewnej pogody zdecydowało się na wyjazd 40 osób. Zgodnie z planem rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamku w Nidzicy, potem prawie przez godzinę pływaliśmy statkiem po Zalewie Czorsztyńskim. W tym czasie pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie, raz słońce raz deszcz. Nikt się jednak nie zrażał i humory dopisywały. Kolejnym punktem wycieczki był Stary Sącz. Tu mogliśmy obejrzeć ołtarz papieski i klasztor sióstr klarysek. Z opowieści kleryka oprowadzającego nas po klasztorze dowiedzieliśmy się że osoby ważne dla historii Nowego Brzeska łączą się także z historią Starego Sącza i klasztoru. Bo jak czytamy na stronie internetowej Klasztoru Sióstr Klarysek: „Historia Starego Sącza, klasztoru sióstr klarysek i kościoła Trójcy Przenajświętszej ściśle się łączy z osobą świętej Kingi (1234-1292). Stary Sącz powstał co prawda nieco wcześniej, być może za czasów Bolesława Chrobrego, ale pierwszą zanotowaną datą jest rok 1257. Wtedy to książę Bolesław Wstydliwy przekazał na własność żonie, księżnie Kindze Ziemię Sądecką. Drugą ważną datą dla tego miasta jest rok 1280, w którym Kinga ufundowała dwa klasztory: klarysek i franciszkanów”.

Nie trzeba dodawać że te dwie postacie znajdują się na pomniku który stoi przed naszym Urzędem Gminy i tworzyły także historię naszego miasta. Mieliśmy jeszcze w planie zwiedzenie rynku w Starym Sączu lecz uniemożliwił nam to rzęsisty deszcz. Mimo kiepskiej pogody wszyscy wrócili w dobrych humorach, pokrzepieni na dodatek pozdrowieniami Ks. Infułata Jerzego Bryły. Nasz rodak przebywający na wczasach w Szczawnicy czekał bowiem na nas i był niepocieszony że nie przejeżdżamy przez Szczawnicę. Uczestnicy wyprawy deklarowali że chętnie wybiorą się na kolejną wycieczkę tym razem w Góry Świętokrzyskie. Planujemy ją na sierpień.

********************************************************************************

Udana Majówka.

foto z majówki

Pierwsza tegoroczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej za nami. W dniu 27.05.2011 r. korzystaliśmy z gościnności hebdowskich strażaków i miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. W Centrum Społeczno – Kulturalnym w Hebdowie miło spędzało czas prawie 60 osób. Dzięki Paniom Hani Kołodziej i Krysi Banaś wszystko było świetnie przygotowane. Nie brakowało jadła, napitku oraz dobrej muzyki. Było to możliwe dzięki wsparciu naszej imprezy przez nowobrzeskie firmy: Paleo, Goldi, Delikatesów Euro oraz Piekarni Jarosława Musiała. O tym że zabawa była przednia niech świadczy to że zastała nas prawie północ a biesiadnicy pytali już o następną okazję do spotkania się. Myślę że nadarzy się ona podczas planowanej na początku lipca wycieczki do Czorsztyna a później we wrześniu na Święcie Pieczonego Ziemniaka w Gruszowie.

 Jacek Zawartka – Prezes SPZN

***********************************************************************************

 Zmarł Marszałek Marek Nawara.

nawara czarny kolorZe smutkiem przyjęliśmy dziś informację o śmierci byłego Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary. Miał tylko 55 lat. Odszedł człowiek wielce zasłużony dla samorządu. Także dla naszego, nowobrzeskiego. Doświadczaliśmy bowiem niejednokrotnie jego pomocy i wsparcia przy prowadzeniu inwestycji w naszej gminie. Często i chętnie odwiedzał Nowe Brzesko, Hebdów, Sierosławice czy Kuchary. Wspierał nasze starania o odzyskanie praw miejskich. Był z nami w czasie wbudowania aktu erekcyjnego a później odsłonięcia pomnika Bolesława Wstydliwego w roku ubiegłym. 

Jako wyraz wdzięczności za życzliwość dla naszej małej ojczyzny Nowobrzeska Kapituła Samorządowa na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej nadała Panu Markowi Nawarze w 2009 roku medal Św. Norberta „Przyjaciela Ziemi Nowobrzeskiej”. Odbierał go wtedy osobiście, występując pierwszy raz publicznie po ciężkim wypadku w Austrii. Bardzo wtedy ceniliśmy ten gest. Odszedł nasz prawdziwy przyjaciel.

Cześć jego pamięci.

Jacek Zawartka

 *********************************************************************************

Nowy zarząd stowarzyszenia

walne (1)

Nowym prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej został wybrany w poniedziałek 21 lutego 2011r. Jacek Zawartka z Nowego Brzeska. Walne zebrane sprawozdawczo-wyborcze wybrało też nowy zarząd stowarzyszenia.

Ze sprawozdania złożonego przez członków zarządu SPZN wynika, że założone przed czterema laty (20 lutego 2007) stowarzyszenie zorganizowało w okresie sprawozdawczym (2007-2011) kilkadziesiąt imprez integracyjnych, m.in. takich jak: święto pączka, święto ziemniaka, festiwal kolęd i pastorałek, degustacja wypieków i potraw, imprezy z okazji Dnia Kobiet.

Działacze SPZN w 2009 rozwinęli też sztandar stowarzyszenia, który poświęcił ks. inf. Jerzy Bryła w 2009r.

Po dyskusji, podczas której dziękowano dotychczasowemu zarządowi za cztery lata aktywnej pracy, na wniosek Anny Kołodziej przewodniczącej komisji rewizyjnej, walne zebranie udzieliło jednomyślnie absolutorium ustępującemu zarządowi.

Zebrani w M-GCKiP działacze SPZN wybrali nowe władze swojej organizacji. Większość osób z ustępującego zarządu nie zdecydowała się na kandydowanie do nowych władz stowarzyszenia.

Walne zebranie nadało godność członka honorowego staroście proszowickiemu Zbigniewowi Wójcikowi i adiunktowi Alfredowi Bednarskiemu. 

Nowo wybrane władze:

Zarząd: Jacek Zawartka (prezes), Kinga Zathey-Stąpor (pierwszy wiceprezes), Jan Chojka (wiceprezes), Henryk Wołoszyn (wiceprezes), Krystyna Banaś (sekretarz), Dominika Resil-Molo (skarbnik), Anna Kołodziej, Maria Kuracińska, Tomasz Sasiński, Waldemar Wojtusik, Józef Krosta (członkowie zarządu).

Komisja rewizyjna: Teresa Obora (przewodnicząca), Dariusz Przybył (z-ca), Anna Maj Skowrońska (sekretarz).

Rada Programowa: Alfred Bednarski (przewodniczący), Halina Trzepałka i Ryszard Słysz (zastępcy), Małgorzata Wileczek (sekretarz), Stanisław Dankowski, Zdzisław Fularski, Stanisław Świątek, Jan Czekaj i Jarosław Musiał (członkowie).

*************************************************************************************

Sprawozdanie z działalności
Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej
w 2011 roku

 Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej w 2011 roku działał w następującym składzie:

– od 01.01.2011 do 21.02.2011 r: Arkadiusz Fularski – Prezes, Anna Maj – Skowrońska – Wiceprezes, Dominika Resil – Molo – Wiceprezes, Agnieszka Walczak – Wiceprezes, Magdalena Kubik – Sekretarz, Elżbieta Garbarz – Skarbnik, Anna Gładysz, Teresa Boruta, Irena Fularska, Katarzyna Kazanowska, Krystyna Banaś – członkowie zarządu.
– od 21.02.2011 roku: Jacek Zawartka – Prezes, Kinga Zathey – Stąpor – Wiceprezes, Jan Chojka – Wiceprezes, Henryk Wołoszyn – Wiceprezes, Krystyna Banaś – Sekretarz, Dominika Resil – Molo – Skarbnik, Józef Krosta, Waldemar Wojtusik, Tomasz Sasiński, Anna Kołodziej, Maria Kuracińska – członkowie zarządu.
 
W dniu 21.01.2011 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze na którym dokonano zmian w składzie zarządu stowarzyszenia i komisji rewizyjnej (stosowne uchwały w załączeniu). Odbyło się 6 zebrań zarządu dotyczących działalności bieżącej.
Główna aktywność stowarzyszenia skupiała się na organizacji imprez kulturalno – oświatowych i patriotycznych.
Oto ich zestawienie:
– 21.01.2011 r. -Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze w MGCKiP w Nowym Brzesku,
– 27.05.2011 r. Majówka (spotkanie integracyjne w Hebdowie),
– 05.07.2011r. wycieczka do Czorsztyna, Nidzicy i Starego Sącza,
– 24.07.2011r. koncert poetycki Krzysztofa Buratyńskiego w MGCKiP w Nowym Brzesku,
– 27.08.2011r. wycieczka w Góry Świętokrzyskie (Jaskinia Raj, Święty Krzyż, Chęciny),
– 24.09.2011r. wycieczka do Pszczyny i muzeum Browarnictwa w Tychach.
Ponadto poczet sztandarowy stowarzyszenia brał udział we wszystkich uroczystościach lokalnych i patriotycznych (3 maja, Święto Niepodległości, Dzień Pielgrzyma).
 
Imprezy kulturalne finansowane były ze składek członków stowarzyszenia, wycieczki finansowane przez uczestników.

Dodaj komentarz