2012 rok

Warszawa da się lubić

Wawa3

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej odbyło w niedzielę 21 października 2012 roku wycieczkę do Warszawy.O godzinie 4 rano z Nowego Brzeska wyruszyły na tą długą wyprawę 52 osoby. Udało się nam zrealizować cały program wycieczki. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta a tu m.in Plac Zamkowy, Zamek Królewski czy Katedra Św. Jana. Kolejnym punktem wyprawy były Łazienki Królewskie. Ze względu na napięty program „zaliczyliśmy” niestety tylko Pałac na Wyspie bo czekał już na nas Stadion Narodowy. Obiekt na wszystkim zrobił ogromne wrażenie tym bardziej że mogliśmy obejrzeć trybuny, szatnie drużyn, loże a także dotknąć murawy stadionu i usiąść w boksach dla zawodników rezerwowych. Ze stadionu udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po prawie godzinnym zwiedzaniu pojechaliśmy jeszcze do Wilanowa. Niestety pora była już tak późna że mogliśmy obejrzeć Pałac tylko z zewnątrz i pospacerować po parku.

W zgodnej opinii wszystkich jeden dzień na zwiedzanie Warszawy to zdecydowanie za krótko. Trzeba więc w przyszłości tu powrócić. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do Nowego Brzesko przed północą.

 ***************************************************************************************

Wrocław 

DSCN3688

W sobotę 25 sierpnia Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej odbyło swoją jak na razie najdłuższą wycieczkę – do Wrocławia. Pogoda nam sprzyjała. Dzięki temu mogliśmy zrealizować cały zaplanowany program wyprawy. Zaczęliśmy od całego kompleksu związanego z Halą Stulecia . Podziwialiśmy fontannę multimedialną, pergolę, iglicę , Pawilon Czterech Kopuł a na końcu Japoński Ogród. Stamtąd udaliśmy się na zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Pełni wspaniałych wrażeń ruszyliśmy w ślad za znakomitym przewodnikiem na Ostrów Tumski, Stare Miasto i wrocławski Rynek. Tam mogliśmy posilić się w jednej z wielu licznych restauracji. Mimo że zmęczenie dawało znać o sobie to wszyscy doszli do wniosku że nie możemy sobie odmówić zobaczenia najnowszego obiektu Wrocławia czyli Stadionu Miejskiego. Obiekt robi naprawdę duże wrażenie a także rozwiązania komunikacyjne wokół niego. Kolejna bardzo udana wycieczka za nami.

 
We wrześniu planujemy jedno lub dwudniową wycieczkę do Warszawy. Prawdopodobnie w dniu 29 lub 29 i 30 września. Szczegóły w najbliższym czasie.
 
Zdjęcia Waldka Wojtusika z wycieczki w zakładce galerie.

***********************************************************************

 Na zaproszenie ks. Józefa Ostręgi przedstawiciele SPZN uczestniczyli w Odpuście Parafialnym w Hebdowie, w dniu 29 czerwca 2012r. a następnie w spotkaniu z ks. Inf. Jerzym Bryłą. 

Delegacja SPZN w osobach prezesa, sekretarza i skarbnika przywitała w Hebdowie Czcigodnego Ks. Jerzego ciepłym słowem i wiązanką kwiatów.

**********************************************************

SŁOWACJA

Sowacja 3

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej zorganizowało w dniu 23 czerwca 2012 r. wycieczkę na Słowację.
W programie znalazło się m.in: zwiedzanie Jaskini Bielańskiej oraz spacer nad Szczyrbskim Jeziorem. Pogoda dopisała. Wprawdzie wyprawa do jaskini była dosyć forsowna to dostarczyła jednak niezapomnianych wrażeń.
 
W zakładce GALERIE więcej zdjęć z wyprawy.

 **************************************************************************

Wycieczka do Sandomierza  i Baranowa Sandomierskiego

Sandomierz 1

Prawie 30 osób wzięło udział w wycieczce do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza zorganizowanej w sobotę 26 maja przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej.
 
Pogoda w miarę dopisała. Mogliśmy zwiedzić zamek w Baranowie Sandomierskim oraz poznać większość atrakcji Sandomierza (Katedrę, Bramę Opatowską, przejście Podziemną Trasą Turystyczną). Na koniec odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle.
 ************************************************************

Majówka

04052012_115157

 foto. Waldemar Wojtusik
Kilkadziesiąt osób świetnie bawiło się w czwartkowy wieczór 3 maja na Majówce zorganizowanej przez SPZN w Centrum Społeczno – Kulturalnym w Hebdowie. Najważniejsze że dopisała nam pogoda. Impreza jak zwykle została perfekcyjnie przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich i OSP Hebdów, pod dowództwem Anny Kołodziej i Józefa Krosty. Majowy wieczór spędziliśmy na pieczeniu kiełbasy, śpiewaniu pieśni biesiadnych i wspólnej zabawie przy muzyce.
Więcej zdjęć z Majówki w zakładce GALERIE
W południe delegacja naszego stowarzyszenia i poczet sztandarowy wzięli udział w gminnych uroczystościach 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele parafialnym w Nowym Brzesku, przemaszerowano pod pomnik na ulicy Krakowskiej.
Tam złożono wiązanki kwiatów.

*******************************************************************

Wycieczka do Bochni, Lipnicy Murowanej i Nowego Wiśnicza

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszą w tym roku wycieczkę odbyliśmy w sobotę 21 kwietnia. Wyjeżdżaliśmy rano z piękną pogodą, w trakcie imprezy było z tym już różnie. Mimo że deszcz towarzyszył nam przez większość dnia to jednak udało się zrealizować zaplanowany program wycieczki. Odwiedziliśmy najpierw Kopalnię Soli w Bochni. Szczególną atrakcją była przejażdżka podziemną kolejką, która zawiozła nas do punktu rozpoczęcia zwiedzania. Trasa w podziemiach najstarszej polskiej kopalni soli to wyprawa przez piękne wyrobiska, komory, kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami a także możliwość podziwiania narzędzi i urządzeń górniczych, którymi posługiwano się przed wiekami. Zwiedzaniu towarzyszy prezentacja multimedialna mająca charakter podróży w czasie w której występują polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Wyprawa dostarczyła wszystkim wielu wrażeń. Niektórzy wychodzą z kopalni mądrzejsi bo według legendy tak się dzieje gdy podczas zwiedzania spadnie komuś na głowę kropla wody. Kilka osób z naszej wycieczki tego doświadczyło o czym skutecznie mogli się przekonać współtowarzysze wyprawy. 

Kolejnym punktem naszej wycieczki był zamek w Nowym Wiśniczu. Obiekt położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką, wzniesiony został przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Mimo że zamek był doszczętnie zniszczony, obecnie jest w bardzo dobrym stanie. Jego zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy prac Profesora Czesława Dźwigaja. Ten wybitny artysta którego trzy pomniki znajdują się w Nowym Brzesku urodził się bowiem w Nowym Wiśniczu. Gdy otwarły się drzwi wystawy, znaleźliśmy się w …. Nowym Brzesku. Pierwszym eksponatem przy wejściu była bowiem replika pomnika Bolesława Wstydliwego, który stoi przed naszym Urzędem Gminy. W dalszej części wystawy podziwialiśmy przeważnie pomniki Jana Pawła II – go, projektu Profesora Dźwigaja które znajdują się już na wszystkich kontynentach świata. Burzliwe i ciekawe dzieje zamku poznawaliśmy przemieszczając się w towarzystwie przewodnika po jego komnatach.

Mimo że pogoda nadal nie dopisywała, w dobrych nastrojach udaliśmy się do Lipnicy Murowanej. Miejscowości słynnej z corocznego konkursu palm wielkanocnych. Impreza ta ma tu ogromną tradycję i ściąga wielką liczbę turystów. O tym między innymi opowiadała nam przewodniczka a także o tym że z tą miejscowością związane są losy świętych Szymona z Lipnicy i Urszuli Ledóchowskiej. Mogliśmy także zwiedzić trzy kościoły znajdujące się w Lipnicy. To ewenement bo miejscowość liczy ok. 600 mieszkańców a te trzy świątynie obsługuje tylko dwóch kapłanów.Pełni wrażeń i posileni kolacją w lipnickiej restauracji powróciliśmy do Nowego Brzeska. 

Tekst: Jacek Zawartka, Fot. Jarek Błaszkiewicz

*************************************************************************

 II RAJD PIESZY ,, STELLUNG A2”

14 kwietnia 2012 r. Podsumowanie imprezy.
Pierwsi uczestnicy zawitali do Hebdowa w piątek w godzinach popołudniowych. Część z nich pomogła wykonać prace porządkowe przy readaptowanym schronie, inni natomiast zwiedzali okoliczne wzgórza pokryte siecią okopów, miejsca walk ze stycznia 1945 r. W sobotę rano, w Domu Strażaka w Hebdowie zgromadziło się blisko 70 osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w pieszej wędrówce po dawnej linii fortyfikacji niemieckich, budowanych od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r., Podczas, gdy uczestnicy delektowali się poranną kawą przedstawiono prezentację multimedialną, w czasie której przekazano informacje o planowanej trasie rajdu. O godz. 9: 00 wyruszono w trasę. Pierwszym z obiektów był Ringstand 58 C, znajdujący się przy drodze krajowej Kraków – Sandomierz. Obiekt został readaptowany, wykonane zostało ogrodzenie, opiekuje się nim GRH Ostheer. Po zwiedzeniu obiektu udano się kilkaset metrów w kierunku południowym, gdzie zlokalizowany jest kolejny z obiektów tego typu. Krótki postój, po którym udano się do kolejnego schronu zlokalizowanego tuż przy skarpie nad Wisłą. Dalej czekało na nas przejście przez nieużytki, lasy łęgowe, wzdłuż brzegów Wisły. W Sierosławicach wskazano miejsce, gdzie Niemcy w czasie okupacji wybudowali most, łączący oba brzegi Wisły. Ze względu na pogorszenie pogody zmodyfikowano trasę decydując się na wcześniejsze przekroczenie Wisły a dalsze obiekty po tej stronie Wisły pozostawiono na zakończenie pod warunkiem sprzyjającej pogody. Transport przez Wisłę odbywał się łodzią, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Po przeprawie, wałem wiślanym udano się w kierunku wschodnim do pierwszego z obiektów, Regelbau 647, który wykonany został w podstawie wału. Po zwiedzeniu obiektu czekał na nas kolejny, tym razem Regelbau 668. Obiekt ten leży na polu uprawnym, jednak bez problemu można było do niego dotrzeć. Ciekawostką w tym obiekcie są zachowane jeszcze fragmenty szalowania. Kilkaset metrów w kierunku południowym czekał na nas dobrze zachowany Ringstand 58 C, zlokalizowany w starym wale. Poprzez łąki, grupa przemieściła się do wału na Drwince, którym po przekroczeniu rzeki na moście udano się w rejon obiektu Regelbau 668. Tuż obok, kilka metrów dalej zlokalizowany jest Ringstand 58 C. Kilkanaście metrów na południe, za zgodą właściciela, ponieważ schron położony jest na ogrodzonej posesji zwiedzono obiekt o nazwie Regelbau 701. Pod schronem, krótka rozmowa właściciela posesji, na temat historii budowy, działań wojennych oraz o ofiarach, które poległy podczas przejścia frontu. Po chwili przemieszczono się już do kolejnego obiektu, schronu Ringstand 58 C. Obiekt ten był ostatnim na trasie rajdu z tej strony Wisły. Powrót do przeprawy, na moście wzmianka o otworach w filarach mostu, wywierconych przez Niemców w celu podłożenia ładunków wybuchowych. Powrotna przeprawa a po niej wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasy. Po posiłku grupy rekonstrukcyjne przedstawiły krótką potyczkę z wykorzystaniem broni hukowej oraz materiałów pirotechnicznych. Ze względu na pogodę w tym miejscu zakończono rajd. Podziękowano za udział w rajdzie i zorganizowano szybki transport do Hebdowa. W tym roku w rajdzie brało udział dużo więcej osób niż w poprzedniej edycji. Można się tylko cieszyć, że turystyka piesza ma swoich zwolenników. W porównaniu z poprzednim rokiem trasa wyniosła tylko w przybliżeniu 10 km. Dodatkowe połączenie z zainteresowaniami daje dużo satysfakcji. Część osób to eksperci w zakresie fortyfikacji, słychać było rozmowy jak wymieniali się cennymi informacjami. Cieszę się, że dzięki kilku sponsorom udało się zorganizować tego typu imprezę, której celem jest przypomnienie o zapominanych już powoli latach okupacji.
 
Dziękuję za przybycie wszystkim osobom biorącym udział w rajdzie oraz grupom zorganizowanym: 
Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii ,,Rawelin”
Sekcja XX wieku i wojskowości SKNH
GRH 314 Radziecka Dywizja Piechoty
GRH 4th Infantry Division US
GRH Południe
GRH Ostheer 
Dziękuję za pomoc w zorganizowaniu rajdu: 
Arena ASG
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Nowobrzeskiej
KGW Hebdów
Panu Marianowi Bieniek, który bezpiecznie przeprawił nas przez Wisłę
 
Rafał Podsiadło

******************************************************************

Przyjaciele u Miłośników

01

(fot. Dominika Resil-Molo) 

Na zaproszenie Miłośników, Przyjaciele odpowiedzieli wizytą, bo jednych się odwiedza gdyż tak wypada, a innych z potrzeby serca. Spotkania członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej i członków Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej są zawsze ciekawe i później mile wspominane bez względu na to na której „Ziemi” się odbywają.

 Na tym spotkaniu była topiona Marzanna. Żarty się skończyły. Najwyższy czas żeby zima opuściła nas – powiedział prezes Stowarzyszenia Miłośników…- Janusz Jagła i dodał- zaprosiliśmy na dzisiejszą uroczystość przedstawicieli zaprzyjaźnionych stowarzyszeń żebyście państwo byli świadkami chwili zaprowadzania w przyrodzie porządku. Dawno zima powinna odejść, a dalej jeszcze się panoszy. Wspólnymi siłami pewnie prędzej ją przegonimy. Jak powiedział tak się stało. W pobliskim stawie została utopiona zimowa para: ona Marzanna i on… Ponieważ spotkanie zaszczycił swoją osobą również poseł z terenu Miasta i Gminy Niepołomice Jan Ziobro po powrocie do Izby Regionalnej wspólnie ze Zbigniewem Siedlarzem zreferowali temat budowy stopnia wodnego „Niepołomice” na rzece Wiśle. Po czym prezes Janusz Jagła przedstawił zebranym dość bogaty wykaz zrealizowanych w minionym roku zadań stowarzyszenia, podziękował obecnym za przybycie i zachęcił do biesiadowania. 

Rozpoczęły się biesiadne śpiewy przy akompaniamencie akordeonu oraz smakowanie upieczonych kiełbasek. W gościnnej i wesołej atmosferze odbyliśmy kolejne spotkanie zapraszając tym razem „Miłośników” na „Majówkę”, która odbędzie się 3 maja w Centrum Kulturalno – Społecznym w Hebdowie. SPZN w Niepołomicach reprezentowały Irena Fularska, Anna Kołodziej i Dominika Resil-Molo
 
——————————————————-
Członkowie SPZN wraz ze sztandarem pożegnali w uroczystościach pogrzebowych
w dniu 18 kwietnia 2012r. śp. Marię Bednarską.

————————————————————————-

Walne zebranie SPZN – 3 marca 2012 r.

SPZN 2012 walne

W sobotę 3 marca 2012 na Walnym Zebraniu Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej podsumowało swoją działalność za rok 2011, dokonano zmian w zarządzie i przedstawiono harmonogram działań na bieżący rok.
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej w 2011 roku działał w następującym składzie:
Od 01.01.2011 do 21.02.2011 r: Arkadiusz Fularski – Prezes, Anna Maj – Skowrońska – Wiceprezes, Dominika Resil – Molo – Wiceprezes, Agnieszka Walczak – Wiceprezes, Magdalena Kubik – Sekretarz, Elżbieta Garbarz – Skarbnik, Anna Gładysz, Teresa Boruta, Irena Fularska, Katarzyna Kazanowska, Krystyna Banaś – członkowie zarządu.
Od 21.02.2011 roku: Jacek Zawartka – Prezes, Kinga Zathey – Stąpor – I-szy Wiceprezes, Jan Chojka – Wiceprezes, Henryk Wołoszyn – Wiceprezes, Krystyna Banaś – Sekretarz, Dominika Resil – Molo – Skarbnik, Józef Krosta, Waldemar Wojtusik, Tomasz Sasiński, Anna Kołodziej, Maria Kuracińska – członkowie zarządu.
Ze złożonego przez prezesa Jacka Zawartkę sprawozdania wynika, że w roku ubiegłym Stowarzyszenie liczące blisko sto osób, współpracowało przy organizacji pierwszego rajdu szlakiem bunkrów typu Stellung A-2, zorganizowano: majówkę w Hebdowie, koncert poetycki, trzy wycieczki. Członkowie Stowarzyszenia brali udział ze sztandarem organizacji w uroczystościach organizowanych na terenie Gminy, w ciągu całego roku.
– Wszystkim zaangażowanym dziękuję za pracę w minionym roku. Podkreślam bardzo dobrą współpracę z OSP i KGW Hebdów, LOK Nowe Brzesko, kołem emerytów i Centrum Kultury – mówił prezes Zawartka.
Po złożonych sprawozdaniach przez prezesa, skarbnika Dominikę Resil-Molo i przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Teresę Obora zebrani jednogłośnie udzieli zarządowi absolutorium.
Walne zebranie dokonało zmiany na stanowisku sekretarza zarządu. Po rezygnacji Krystyny Banaś, funkcję tą powierzono Arkadiuszowi Fularskiemu, który przewodniczył walnemu zebraniu.
Mówiąc o planach stowarzyszenia na rok 2012 prezes Zawartka wymienił pomoc w organizacji kolejnego rajdu pieszego Stellung A2 w Hebdowie, majówkę w Hebdowie, wycieczki do: kopalni soli w Bochni, Sandomierza, Ogrodzieńca, na Słowację, na Górę św. Anny, do Warszawy i Wrocławia. W październiku z okazji rocznicy nadania praw miejskich planowany jest koncert poetycki. Jak co roku, zaplanowano udział ze sztandarem w uroczystościach parafialnych, państwowych i gminnych.
– Być może uda nam się też zrealizować rekonstrukcję historyczną z Powstania Lipcowego w 1944r, w Nowym Brzesku z pomocą proszowickiego Stowarzyszenia „Gniazdo” i pana Rafała Podsiadło. Chcielibyśmy przy pomocy wsparcia finansowego z LGD E.O „Cenoma” wydać przewodnik i film o udziale partyzantów z Gminy Nowe Brzesko w okresie Rzeczpospolitej Partyzanckiej – mówił prezes. Pomysł ten poparł wiceprezes stowarzyszenia Jan Chojka.
Podczas dyskusji Dominika Resil-Molo zwróciła uwagę na potrzebę kontynuacji dobrej współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Niepołomickiej. Na konieczność zorganizowania wycieczek i imprez dla rolników z gminy Nowe Brzesko zwracała uwagę wiceprezes Kinga Zathey-Stąpor.
– Musimy pomyśleć o wycieczkach i imprezach nie tylko w soboty, ale i w niedzielę, kiedy rolnicy z naszej Gminy razem z dziećmi mają szansę też gdzieś wyjechać – mówiła radna i I-sza wiceprezes SPZN.
Radny Józef Krosta, a zarazem członek Zarządu apelował o liczną obecność członków SPZN wraz ze sztandarem na wszystkich uroczystościach. Jan Czekaj zaapelował o dwudniową wycieczkę do Warszawy. Irena Fularska poparła idę wspólnego organizowania imprez i wycieczek z innymi działającymi w Gminie organizacjami. Eligiusz Krzyczkiewicz prosił o dalsze prace nad opracowaniami historycznymi. Wniosek ten poparła Lilka Cęckiewicz mówiąc, że przekazała niedawno opracowania uczestników Powstania Lipcowego, swoich wujków – Stanisława i Witolda Cęckiewicza – żołnierzy AK.
Obecny na zebraniu burmistrz Grzegorz Czajką pogratulował członkom SPZN działalności w 2011 roku, i z uznaniem odniósł się do planów na rok bieżący. Burmistrz poinformował zebranych o planach odbudowy orkiestry dętej „Lutnia” i zaprosił na koncerty organizowane przez MGCKiP.
Na koniec swoje błogosławieństwo na bieżący rok działalności SPZN przekazał kapelan Stowarzyszenia, ks. Józef Ostręga proboszcz parafii w Hebdowie.
Tekst: Arkadiusz Fularski
Fot. Zdzisław Fularski i Dominika Resil-Molo
*****************************************************************************************
 
Nowo wybrane władze kadencja 2011-2015:
Zarząd:
Jacek Zawartka (prezes), Kinga Zathey-Stąpor (pierwszy wiceprezes), Jan Chojka (wiceprezes), Henryk Wołoszyn (wiceprezes), Arkadiusz Fularski (sekretarz), Dominika Resil-Molo (skarbnik), Anna Kołodziej, Maria Kuracińska, Tomasz Sasiński, Waldemar Wojtusik, Józef Krosta (członkowie zarządu).
Komisja rewizyjna:
Teresa Obora (przewodnicząca), Dariusz Przybył (z-ca), Anna Maj Skowrońska (sekretarz).
Rada Programowa
Alfred Bednarski (przewodniczący), Halina Trzepałka i Ryszard Słysz (zastępcy), Małgorzata Wileczek (sekretarz), Stanisław Dankowski, Zdzisław Fularski, Stanisław Świątek, Jan Czekaj i Jarosław Musiał (członkowie).
 

 

Dodaj komentarz