Teodora Odziomek

Teodozja; Teodora; Dora; Todzia Odziomek

Todzia fotka

Samouk – malarka ludowa.

Wyjechała ze wsi boso i na koniu – jako dziecko; a wróciła samolotem w butach z ostrogami, aby odpocząć po burzliwym życiu.

Mieszka w Proszowicach.

Maluje akwarelą, olejem i farbami akrylowymi. Malowała pejzaże, kwiaty, akty, anioły, sceny rodzajowe. Obecnie maluje postacie ludzkie skłaniając się do portretu i karykatury. Maluje też ptaki.

Wszystkie jej prace są radosne tak jak słynnej amerykańskiej malarki samouka – Babci Mosses.

Część prac sama sprzedaje w Stanach – w stanie Connecticut. Większość prac rozdaje w formie prezentu. Cieszy się opieką i patronatem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej.

 

 

Theodosia; Teodora; Dora; Todzia Odziomek

She like to become polish Grandma Mosses.

She”s self – thaught country side painter.

She”s using: water – colour paint, oil, acrillick.

Painting: flowers, birds, angels and other imaginary persons, peasants,  villagers, scenery and cartoons. Now she”s painting portrets. Her work is full of happines; Mostly is giving her work for free. Some is selling in USA.

She left the village on bare foot on horseback, and returned with spoors on her boots for her retirement.

Residing in Proszowice – Małopolska.

 Odziomek Todzia 2008r (2)

Pani Todzia urodziła się w Krakowie. Wczesne dzieciństwo spędziła u dziadków w Śmiłowicach, gmina Nowe Brzesko oraz w Krakowie, ul.Lea.

Lata szkolne: Sierosławice, Kuchary, Nowe Brzesko. Szkoła średnia – matura – Technikum Chemiczne nr. 1 w Krakowie. 3-letnie Państwowe Studium Pielęgniarskie nr. 1 w Warszawie. High School Diploma-Torrington Connecticut, USA.

Emerytowana, dyplomowana pielęgniarka; 17 lat pracowała na sali operacyjnej jako instrumentariuszka w Warszawie, Krakowie-Prokocimiu i 6 lat jako Przełożona Pielęgniarek Przychodni w Proszowicach, oraz 11 lat w USA w Convalescent Home w Torrington.

Od 1961 roku pisze krótkie opowiadania; ostatnio pisze o wsi, szczególnie o włościanach „łanowych”, oraz o małych miasteczkach. Są to artykuły wspomnieniowe.

Maluje od 2000 r. sceny rodzajowe związane z tym, co pisze.

Namiętnością i pasją są podróże. Podróżuje od 12 roku życia, czyli od dziecka. Lubi podróżować sama. Przepłynęła wszystkie rzeki i jeziora na Mazurach, obeszła wszystkie nasze góry. W USA była w 17 stanach, w niektórych kilkakrotnie. W Azji najdalej w Taszkiencie, Samarkandzie i Bachrze. Zna Białoruś, Ukrainę i Rosję, np. w Moskwie była 8 razy. Zna prawie wszystkie kraje Europy, była w Maroku. Z każdego miejsca przywozi piasek lub ziemię, albo kamień czy też muszelkę.

Zbiera dziwne przedmioty jak świnki bibeloty i świnki skarbonki – czyli „ świnie z całego świata”. Jest to zbiór ruchomy, bo obdarowuje świnkami osoby zaufane i przyjazne.
Kocha muzea. Czyta bardzo dużo, szczególnie monografie, biografie, literaturę faktu dotyczącą Średniowiecza i Krakowa (swego rodzinnego miasta). Literaturę anglojęzyczną i rosyjską czyta w oryginale.

LUBI BYĆ SAMA.

Todzia na koniu

Todzia na koniu

Dodaj komentarz